Опис
| Изложбом су представљени најважнији моменти из живота и стваралаштва Владана Деснице. На 25 плаката урађених у дигиталној штампи, документима, рукописном грађом, дактилотекстовима, фотографијама и новинском документацијом представљени су: породично стабло Десница, детињство, младост, школовање у Загребу, породични круг, сусрети са страним и домаћим писцима, учешће на конгресима, кореспонденција, радна соба у Загребу у Крашевој 14.
Као посебан сегмент изложбе, цитатима из дела Владана Деснице, новинским чланцима који су пратили објављивање књига, као и рукописном грађом, представљена је разноврсна делатност писца и врсног интелектуалца Владана Деснице: песника, приповедача, драмског писца, романсијера, композитора, сценаристе, уредника часописа „Магазин сјеверне Далмације“.
У прикупљању и одабиру грађе коришћени су архиви и установе из Београда и Новог Сада: Архив САНУ, Рукописно одељење Матице српске, фондови Народне библиотеке Србије и Библиотеке града Београда, Архив Музеја позоришне уметности Београда, новинска и аудио-документација Радио Београда. Из Хрватске, највећим делом коришћена је архива породице Десница, рукописно одељење Националне и свеучилишне књижнице у Загребу, Државног архива у Задру и Фундус Двора Јанковића.
Поред личних предмета писца: наочара, мастионице, писама, апарата за кафу, на плакатима су презентоване бројне фотографије Владана Деснице са писцима и пријатељима, као и у породичном кругу. Значајан допринос изложби дала је и рукописна грађа коју су сачињавали есеји, рукопис романа „Прољећа Ивана Галеба“, песме, приватна писма упућена жени и мајци…). Скенирани су и представљени неки од бројева часописа „Магазин сјеверне Далмације“ из 1934. и 1935. године, који је уређивао сам Десница. Из Позоришног музеја Београда преузете су фотографије са премијере драме „Љестве Јаковљеве“, која је одржана у ЈДП-у 1961. године, као и нотни записи композиција које је компоновао сам Десница. Изложен је и део текста либрета за оперу „Аделова пјесма“.
Отварању изложбе присуствовале су и две ћерке В. Деснице, Наташа и Јелена, које су за ту прилику допутовале из Загреба. Изложбу је отворио 19. септембра 2005. у галерији Библиотеке директор установе, Јован Радуловић. Одломке из дела читао је Небојша Кундачина. Након изложбе, у Вуковој сали одржан је и научни скуп посвећен Владану Десници. |